23 marca 2022 Autor adminx 0

Zimowy ogród

Społeczeństwo dzieli się na ludzi, którzy uwielbiają wygrzewanie się na słoneczku, na takich, którym obojętne jest czy świeci słońce czy nie oraz na takich, co nie lubią albo nie mogą na nim przebywać.
Większość z nas mieszka w blokach i nie ma możliwości tak zaprojektować swojego lokum, żeby cieszyć się każdym promykiem słońca. Chyba, że mamy tak duży balkon, że damy radę tam urządzić sobie mały, zimowy ogródek. I wtedy możemy pić kawkę, zachwycać się słonkiem i roślinkami, które w nim hodujemy.
Inaczej ma się sytuacja z osobami, które albo mieszkają już w domku albo planują jego budowę.

OGRÓD ZIMOWY PRZY DOMKU

Jeśli już zamieszkujemy w domku, to być może zdecydujemy się na urządzenie zimowego ogrodu na już istniejącym tarasie lub na powiększenie tarasu przez postawienie dodatkowego cokołu lub fundamentu. Trzeba przy tym pamiętać, żeby dobrze przemyśleć, jaki cel ma spełniać ten przydomowy ogród. Dzięki temu dobrze dobierzemy materiały, z których powstanie nasza konstrukcja. Przykładowo, potrzebna będzie decyzja jaki współczynnik przenikania ciepła oraz jaki poziom chłonięcia promieni słonecznych ma mieć oszklenie.

HODOWLA ROŚLIN

Ogród zimowy, jak sama nazwa wskazuje, to miejsce, w którym wiele osób hoduje różnego rodzaju roślinki. Zanim dokonamy zakupu konkretnych rodzajów i gatunków roślin, to dobrze jest zorientować się, w którym kierunku świata, mamy zbudowany nasz ogród. To, co będzie świetnie rosło u naszej sąsiadki, niekoniecznie przyjmie się u nas. Zależy to właśnie od naświetlenia słonecznego naszej budowli.

ROŚLINY PIĘKNE, ALE TRUJĄCE

Jedną z bardzo popularnych i pięknych roślin jest oleander. Cechuje się bardzo zielonymi liśćmi i różnymi kolorami kwiatów. Choć jest przepiękny, to warto przemyśleć decyzję o jego kupnie, szczególnie, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta. Zawiera bardzo silnie toksyczne substancje.
Inną, piękną rośliną, która jest trująca, i przy hodowli której trzeba zachować ostrożność, jest kroton. Ma przepiękny, oryginalny kształt liści, na których widać unerwienia. Jest rośliną, której nie służą przeciągi.

HODOWLA DLA AMBITNYCH

Roślina, która potrzebuje dobrego nasłonecznienia, a jednocześnie jest bardzo ładnym krzewem z ślicznymi jasnymi kwiatami to gardenia jaśminowa.
A jeśli chcemy przyjąć dość trudne wyzwanie, to warto zainteresować się drzewkiem cytrynowym. Jest to bardzo wymagająca roślina, potrzebuje dużo rozproszonego światła oraz torfowej gleby wymieszanej z piaskiem. Jednak efekt kwitnącego drzewka jest warty wysiłków.

MNIEJ WYMAGAJĄCE ROŚLINKI

Rośliną, która często pojawia się w ogrodach zimowych jest kaladium dwubarwne. Ta bulwiasta roślina, która ma strzałkowe, dekoracyjne, różnego koloru liście. Jej zaletą jest to, że bardzo dobrze nadaje się do kompozycji z innymi kwiatami.
Jeśli szukamy rośliny mało wymagającej, a dodającej uroku naszemu zielonemu zakątkowi, to warto zaopatrzyć się w bluszcz pospolity. Jest zarówno rośliną nadającą się do doniczki, jak i do pojemników i parków.

Decydując się na budowę ogrodu zimowego, przede wszystkim trzeba wiedzieć, jakiemu celowi ma on służyć. Z innych materiałów skorzystamy jeśli nie będzie tam wyjątkowo dużo zieleni wymagającej nasłonecznienia, a z innych, jeśli naszym celem jest wygrzewanie się na słońcu.
Obojętnie jakie będzie przeznaczenie ogrodu zimowego, z pewnością sprawi nam dużo radości. Jest to więc koszt, na który warto się zdobyć.

Firma Aluboss: https://aluboss.pl/ specjalizuje się między innymi w zadaszeniach i budowach tarasów.