23 marca 2022 Autor adminx 0

Drewniane schody

Aby przemieścić się między różnymi poziomami mieszkania, domu lub jakiegokolwiek budynku, trzeba skorzystać z tymczasowej drabiny albo ze stałego elementu budynku, jakim są schody. Dzięki temu, że poszczególne elementy schodów, czyli tak zwane stopnie, połączone są ze sobą w sposób nieruchomy i trwały, możemy bezpiecznie poruszać się po nich zarówno w dół, jak i w górę.

ZNANE OD STAROŻYTNOŚCI

Od najstarszych czasów stosowano schody w budownictwie.
Chyba każdy z nas kojarzy stare, spróchniałe schody w zniszczonych kamienicach albo strychach.
Baliśmy się położyć swoje stopy na trzeszczącym, skrzypiącym stopniu. Jednak gdyby tak bliżej przyjrzeć się ich konstrukcji, to okazuje się, że była nie tylko stabilna, ale też często piękna architektonicznie. Szczególnie przykuwające uwagę oka, bywały balustrady i poręcze.

SZEROKI WYBÓR

A jak to jest dzisiaj? Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz różnego rodzaju schodów. Wyróżniamy między innymi: schody stalowe, drewniane, kamienne, betonowe, żelbetonowe lub mieszane.
Coraz bardziej do łask wracają jednak schody drewniane. Ludzie decydują się na drewniany materiał schodów, z pewnością dlatego, że łączy on ze sobą piękno, naturalność, trwałość oraz przytulny wygląd.
Profesjonalne firmy są nam w stanie połączyć drewno ze szkłem, z przeszkloną balustradą, ze stalową balustradą lub poręczą mocowaną do ściany. Dzięki temu mamy połączenie klasyki z nowoczesnością i każdy klient jest zadowolony.

CO WARTO PRZEMYŚLEĆ

Przede wszystkim, gdybyśmy się zdecydowali na drewniane schody, warto to przemyśleć prędzej, ponieważ najpierw trzeba się umówić na spotkanie, podczas którego fachowiec udzieli nam specjalistycznej porady. Kolejnym etapem jest wykonanie i zamówienie konkretnego wzoru. Czas realizacji zamówień jest dość długi, ponieważ każde schody są robione pod indywidualnego klienta. Poza tym, trzeba uwzględnić troszkę większy wydatek niż przy innym materiale schodów, ale myślę, że warto to zrobić. Efekt jest warty ceny.

KONSERWACJA

Skoro zdecydowaliśmy się na drewniane schody to, aby ciągle wyglądały błyszczące i zadbane, trzeba je odpowiednio impregnować i konserwować. Zanim zdecydujemy się na jakiś środek, warto o nim poczytać. Każdy gatunek drewna wymaga odpowiednio dobranego środka. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych impregnatów, np. oleje, bejce, lakiery. Nie dość, że zapewnią schodom odpowiedni kolor i blask, to jeszcze dodatkowo zabezpieczą drewno.
Podstawową formą dbania o nasze schody, jest zasada używania małej ilości wody i wycierania do sucha każdego stopnia. Dzięki temu kolor szybko nie wyblaknie. Możemy również pomyśleć o jakimś nabłyszczającym i uodparniającym środku.

Podsumowując, czy warto przy planowaniu budowy albo remontu wziąć pod uwagę drewniane schody? Z całą pewnością tak. Drewno, to ekologiczny surowiec, który wytrzymuj na długie lata.
Dzięki temu, naszemu wnętrzu dodamy naturalnego i przytulnego wyglądu. Zanim zakupimy jakieś środki do impregnacji i konserwacji, warto dowiedzieć się, które będą odpowiednie do naszego rodzaju drewna. Szkoda przez nieuwagę byłoby zepsuć tak piękną część aranżacji wnętrza.