23 marca 2022 Autor adminx 0

Co warto wiedzieć o rowerach

Rower, to pojazd kołowy, najczęściej jednośladowy, który porusza się głównie siłą mięśni nóg. Polska nazwa pochodzi od brytyjskiej, produkującej kiedyś rowery, firmy Rover. Najprostszy podział rowerów, to na damskie i męskie. Wyróżniamy jednak wiele rodzajów rowerów, najbardziej znane są rowery górskie, BMX, miejskie, trekkingowe, szosowe, składane lub tandemy.

Części rowerowe

Rower składa się z takich podstawowych części jak: koła, rama, siodełko, kierownica, hamulce, łańcuch, pedały. Dopiero jak się coś zepsuje w jednośladzie, to poznajemy nazewnictwo bardziej szczegółowych części, jak: zębatka, wentyl, przerzutki, sztyca, korba.
Dodatkowo, każdy właściciel roweru dba o to, by jego pojazd zaopatrzony był w niezbędne akcesoria. Na rynku dostępnych jest mnóstwo dodatków rowerowych: bidony, błotniki, dzwonki, foteliki, koszyki, liczniki, lusterka, odblaski, pompki, zabezpieczenia, kaski lub ochraniacze. Oczywiście, dla każdego rowerzysty, co innego okaże się niezbędne. Jedna osoba, chyba szczególnie kobieta, nie wyobraża sobie roweru bez ładnego koszyczka, oświetlenia czy odblasku, a inna osoba, nie ruszy w trasę bez sprawnej pompki, dobrej jakości licznika czy poręcznego bidonu.

Co warto przemyśleć

Trzeba by było zacząć od tego, jaki mamy budżet do dyspozycji. Wtedy będziemy wiedzieć, w jakim przedziale szukać naszego nowego środka transportu.
W zależności od tego, jaką kwotą dysponujemy, możemy zdecydować się na zakup taniego marketowego modelu, na profesjonalny model renomowanego producenta albo na używany, dobrej jakości pojazd jednośladowy.
Kolejna rzecz, którą warto przeanalizować, to cel zakupu. Czy zależy nam na codziennym użytkowaniu, na przykład na regularnym dojeździe na zakupy, do pracy lub szkoły? A może planujemy sporadyczne rowerowe wycieczki turystyczne?
Trzeba również określić, po jakich powierzchniach będziemy najczęściej jeździć. Czy będą to turystyczne, leśne ścieżki, wiejskie drogi czy miejskie ścieżki rowerowe lub chodniki?
Jeśli uda nam się taką wiedzę zebrać w całość, to łatwiej będzie podjąć odpowiednią decyzję, co do typu roweru: miejski (tak zwany holenderski), górski, trekkingowy czy szosowy.

Odpowiedni model

Kupując rower, warto się zastanowić, czy ten model będzie odpowiedni dla mnie, czy będzie wystarczająco wygodny, stabilny i bezpieczny. Zanim wydamy pieniądze, przydałoby się zrobić próbną jazdę albo chociaż przymiarkę, i wtedy okaże się, czy jest to typ i rozmiar dopasowany dla naszego kręgosłupa. Będziemy wtedy również pewni, czy mamy rozmiar kół, który odpowiada naszym potrzebom.
Warto poświęcić na to czas, ponieważ z jednej strony decydujemy się na kupno roweru, żeby zadbać o swoje zdrowie, a z drugiej, jeśli wybierzemy nieodpowiedni model, możemy zaszkodzić swojemu kręgosłupowi.

Kupno roweru jest bardzo dobrą decyzją, ale zakup będzie trafiony tylko wtedy, kiedy dobrze przemyślimy wiele zagadnień. Ile możemy przeznaczyć pieniędzy na rower, jaki rodzaj nam się podoba, a jaki będzie odpowiedni dla naszego kręgosłupa oraz jak często i gdzie planujemy jeździć naszym nowym nabytkiem.