23 marca 2022 Autor adminx 0

Mieszkanie – jakie wynająć?

Przychodzi wiek, gdzie każdy chce się usamodzielnić. Czasem sytuacja życiowa zmusza nas do opuszczenia dotychczasowego lokum i poszukania czegoś innego. Kosztuje nas to dużo emocji, stresów. Ponieważ nie każdego stać na wzięcie długoterminowego kredytu, wielu decyduje się wtedy na wynajem mieszkania. Co miesiąc wiąże się to ze sporym wydatkiem, dlatego każdy chce podjąć jak najlepszą decyzję dotyczącą miasta, lokalizacji, ceny mieszkania, także warunków wynajmu.

NASZ PORTFEL

Jeśli wiemy, jaką kwotą miesięczną dysponujemy, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na opłaty mieszkaniowe, to wtedy, możemy przeanalizować nasze oczekiwania związane z warunkami mieszkaniowymi.
Oczywisty jest fakt, że cena mieszkań poza większymi miastami jest niższa niż w samym mieście, a już tym bardziej, mniejsza niż w jego centrum.
Jeśli wiemy, jakimi środkami finansowymi dysponujemy, to warto w filtrach zaznaczyć tą maksymalną kwotę. Uratuje to nas przed smutkiem, że jakieś mieszkanie bardzo nam się podoba, a po prostu nas na nie nie stać. Warto się też przygotować na to, że właściciele często wymagają co najmniej jedno miesięcznej kaucji, wynoszącej tyle, co opłaty miesięczne.

WIELKOŚĆ MIESZKANIA

W zależności od budżetu jaki posiadamy, każdy z nas, zanim zacznie szukać po ogłoszeniach i ofertach, zastanawia się jaki metraż lokum usatysfakcjonuje jego samego albo całą rodzinę.
Na rynku mieszkaniowym rozpiętość wielkości mieszkań jest bardzo duża. Z jednej strony można znaleźć mieszkania, kawalerki, które mają w całości kilkanaście metrów kwadratowych, a z drugiej strony ogromne apartamenty.

BUDOWNICTWO – KAMIENICA

Jeśli chodzi o wynajem mieszkania, to najczęściej stoimy przed wyborem: kamienica czy blok. Kamienica najczęściej znajduje się bliżej rynku lub centrum miasta. Warto przemyśleć sprawę wynajmu w kamienicy, ponieważ najczęściej są to stare, zużyte i zniszczone budynki oraz klatki schodowe. Z kolei zaletami może być właśnie lokalizacja, dość grube ściany, i wielkość powierzchniowa mieszkania. Zanim podpiszemy umowę, warto się domówić o koszty eksploatacyjne, takie jak ogrzewanie. Duże mieszkania wiążą się najczęściej z dużymi opłatami za ogrzewanie.

BUDOWNICTWO – BLOK

Jeśli zastanawiamy się nad wynajmem mieszkania w bloku, to ryzykiem często są sąsiedzi. Jak trafimy na dość grzecznych, to nie będziemy przez cienkie ściany słyszeć, co się u nich dzieje. W porównaniu z kamienicą, mieszkania w blokach na pewno mają mniejsze powierzchnie. Za to na plus jest jakość stanu technicznego budynku, mniejsze opłaty eksploatacyjne, parking dla każdego lokatora, bliskość placu zabaw oraz szkoły, przedszkola czy ośrodka zdrowia.

Tak więc, decyzja o wynajmie mieszkania nie jest prosta. Trzeba umieć przewidzieć swoje potrzeby i możliwości, które daje konkretne lokum. Jak już wiemy, ile możemy co miesiąc wydać pieniędzy na opłaty, to na rynku z nieruchomościami, z pewnością znajdziemy dla siebie coś, co będzie nam odpowiadać metrażowo, lokalizacyjnie i pod względem warunków mieszkaniowych. Dobrze, jeśli mamy czas i możemy znaleźć na spokojnie jakieś mieszkanko, wybór wtedy będzie na pewno bardziej przemyślany i trafiony.