21 lutego 2023 Autor adminx 0

Poradnik hydrauliczny dla właścicieli domków jednorodzinnych

Hydraulika w mieszkaniu lub domku jest nieodzowną instalacją pomagającą właściwie funkcjonować i korzystać z wszystkich niezbędnych urządzeń i sprzętów. Często jednak tego typu instalacja nie jest widoczna dla oka. Jak więc dowiedzieć się, czy wszystko jest dokładnie wykonane i sprawne? W tym artykule znajdziesz kilka tajników dbania o system hydrauliczny swojego domu, aby działał sprawnie przez wiele lat.

Cel istnienia instalacji hydraulicznej

System hydrauliczny w Twoim domu działa jako węzeł łączący wszystkie urządzenia wewnątrz, a także łączy z zewnętrznymi systemami. Na stronie firmy INSERW można dowiedzieć się, że instalacja hydrauliczna obejmuje między innymi centralne ogrzewanie, instalacje gazowe oraz instalacje wodno kanalizacyjne. Kiedy wszystko działa prawidłowo, to nie zastanawiamy się nad jakością zastosowanej instalacji. Jednak problemy mogą się pojawić, jeśli właściciel lub użytkownik nie dba o system hydrauliczny. Bardzo szybko może powstać nieprzyjemny problem, który będzie wpływał na komfort użytkowania z wielu urządzeń. Jeśli mieszka się w starszym domu z przestarzałą hydrauliką, to problemy najprawdopodobniej pojawią się wcześniej lub później.

Zrozumieć system hydrauliczny swojego domu

Zrozumienie systemu hydraulicznego pomoże uświadomić sobie, co dzieje się pod podłogą domu oraz zapobiec ewentualnym, przyszłym problemom i ułatwi naprawę wszelkich usterek, które być może się pojawią. Istnieją różne rodzaje systemów hydraulicznych w domach, w tym zewnętrznych i wewnętrznych systemów hydraulicznych. Zewnętrzna hydraulika składa się z linii wodnych, systemów zraszaczy i innych systemów nawadniających, a także odpływów rynien deszczowych i studzienek kanalizacyjnych oraz przewodów klimatyzacyjnych, które biegną przez podwórko i do domu. Instalacje wewnętrzne obejmują linie wodne, które łączą urządzenia, a także sieć kanalizacji w ścianach, podłogach i sufitach. Zaliczają się do nich również odpływy do pryszniców i zlewów, a także niektóre linie wodne, które łączą się ze zmywarką lub pralką.

Planuj z wyprzedzeniem, aby zapobiec przyszłym problemom

Kiedy kupujesz nowy dom, często masz nadzieję, że przez dłuższy czas, może nawet przez wiele lat nie będziesz musieć poświęcać czasu na naprawianie drobnych awarii. Oczywiste jest, że harmonogram zajęć każdego człowieka jest bardzo napięty, i mało kto ma chęć tracić czas na drobne naprawy. Jednak, jeśli pojawi się drobny problem hydrauliczny, to warto zareagować szybko. Dzięki temu nie przerodzi się to w większą awarię. Jeśli skorzystaliśmy z kompleksowej instalacji sanitarnej oraz profesjonalnego montażu urządzeń przez renomowaną firmę, taką jak instalatorsanitarny.com.pl, to z pewnością zapewniona jest kilkuletnia gwarancja na świadczone usługi. Jeśli jako właściciel domu będziesz szybko reagował na mały problem i usuwał nawet wydawałoby się drobne usterki, jak cieknący kran, to w ten sposób można uniknąć większych problemów w przyszłości. Ponadto, jako przewidujący gospodarz, zawsze powinieneś mieć prosty zestaw narzędzi naprawczych, abyś mógł od razu naprawić małe problemy i uniknąć większych, bardziej kosztownych usterek.

Sprawdź, czy zawory i krany nie przeciekają

Końcówki kranów i zawory są krytyczną częścią systemu hydraulicznego. Są elementami służącymi za przesyłanie zarówno wody, jak i gazu, więc mogą być nieszczelne lub wypuszczać zbyt dużo lub zbyt mało w zależności od tego, jak są ustawione. Jeśli zauważysz wyciek, powinieneś od razu go naprawić. Jeśli tego nie zrobisz, może to doprowadzić do większych problemów, takich jak bardziej czasochłonna i kosztowna naprawa. Warto więc odetkać wszelkie wylewki, dokręcić nieszczelne zawory i usunąć całą wodę z rur, aby nic w nich się nie zbierało. Końcówki i zawory można znaleźć między innymi pod zlewem, nad zlewem lub za ścianą. Jeśli znajdziesz wyciek, powinieneś spróbować prześledzić skąd się bierze i usunąć źródło problemu.

Regularnie czyść odpływy i armaturę

Z czasem we wszystkich zakamarkach rur i odpływów w instalacjach sanitarnych może nagromadzić się sporo złogów. To ograniczy przepływ wody i gazu przez system, co może doprowadzić do przeciekającego kranu lub zatkanego odpływu. Może to nawet spowodować pęknięcie rur lub złamanie plastikowych kształtek w ścianach. Jest to szczególnie ważne w kuchni. Aby uniknąć awarii, należy regularnie czyścić odpływy i rury prowadzące do zmywarki. Jak samodzielnie wyczyścić odpływy? Możesz użyć domowej roboty środka do czyszczenia odpływów lub po prostu mieszanki octu i wody. Upewnij się, że oczyścisz zarówno odpływy kuchenne, jak i łazienkowe oraz zadbaj o to, żeby nie używać zmywarki, jeśli masz brudny odpływ.

Bądź poinformowany o wszelkich aktualizacjach systemu hydraulicznego w twoim domu

Jeśli twój dom został zbudowany dziesiątki lat temu, masz szczęście, jeśli znasz miejsca, w których znajdują się rury wewnątrz domu. Przy tak dużej ilości technologii zintegrowanej z systemem hydraulicznym, może być trudno prześledzić umiejscowienie przebiegu całej instalacji. Dbając o swój system hydrauliczny, warto upewnić się, że jesteś na bieżąco z wszelkimi aktualizacjami, które zostały wprowadzone do urządzeń w Twoim domu. Dzięki temu jest szansa, że nie zaskoczy Cię nieprzyjemna awaria. Na przykład, jeśli Twój dom został zbudowany w ciągu ostatnich 15 lat, prawdopodobnie zastosowano w nim rury PEX (polietylen usieciowany). Tego typu rury są bardzo odporne na korozję, co oznacza, że nie powinny korodować i pękać jak rury żeliwne.

Regularne i dokładne sprawdzanie jakości instalacji sanitarnej może przyczynić się do tego, że unikniemy poważnej awarii. Uchroni nas to przed niespodziewanym, kosztownym remontem. Warto więc dokonywać okresowej kontroli i usuwać ewentualne drobne usterki systemu hydraulicznego.