28 grudnia 2022 Autor adminx 0

Co wybrać – gaz czy węgiel?

Osoby planujące budowę domu stają często przed dylematem – na jaki kocioł grzewczy się zdecydować. Czy ogrzewać dom węglem, czy może postawić na gaz ziemny. W tym artykule omawiamy plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.

Wybór kotła grzewczego w bezpośredni sposób rzutuje na rachunki za ogrzewanie. Szczególnie wyraźnie widać to w obecnych trudnych czasach niepewności na rynkach paliw kopalnych. Ceny surowców energetycznych rosną, a zatem każdy, kto z nich korzysta musi liczyć się z podwyższonymi kosztami – dotyczy to również ogrzewania domu oraz zapewniania ciepłej wody użytkowej. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak za dziesięć czy dwadzieścia lat będą się kształtować ceny gazu, węgla czy ropy. Jeszcze dwadzieścia lat temu zazwyczaj uważano, że najtańszą metodą ogrzewania jest korzystanie z węgla. Kilka lat temu bardzo korzystnie wychodziło ogrzewanie domu gazem ziemnym, a obecnie ceny są już wyjątkowo wysokie. Niemniej zarówno węgiel jak i gaz jako surowce energetyczne charakteryzują się słabymi i mocnymi stronami. Postaramy się pokrótce omówić to w kontekście ogrzewania domów jednorodzinnych w naszym kraju.

Zalety ogrzewania domu gazem ziemnym

W Polsce gazem ziemnym ogrzewa się mnóstwo budynków. Jest do drugi po ogrzewaniu węglem najpopularniejszy w Polsce sposób na komfort cieplny w domach jednorodzinnych. Z czego wynika taka popularność kotłów na gaz ziemnych? Podstawową zaletą korzystania z gazu ziemnego jako paliwa w kotłach centralnego ogrzewania jest komfort użytkowania. Kocioł gazowy jest praktycznie samoobsługowy. Nieustanna dostawa niebieskiego paliwa odbywa się automatycznie, a samo urządzenie spalające gaz działa w zaprogramowany elektronicznie sposób. Posiadając sprawnie funkcjonujący kocioł na gaz praktycznie można o nim zapomnieć – szczególnie, gdy jego pracą steruje programator tygodniowy. Wtedy urządzenie jest zaprogramowane dokładnie według potrzeb domowników. Jeszcze do niedawna niewątpliwym atutem kotłów na gaz była niska cena paliwa. Oba te aspekty sprawiały, że jeśli tylko ktoś miał możliwość podpiąć do nieruchomości instalację gazową decyzja wydawała się w zasadzie oczywista.

W ostatnich latach w dużych miastach kładziono ogromny nacisk na wymianę kotłowni węglowych na te zasilane gazem ziemnym. Ten mocny trend wynikał z troski o jakość powietrza w polskich metropoliach. Cyklicznie pojawiający się smog jest niestety przede wszystkim efektem ogromnej ilości zainstalowanych w gospodarstwach domowych tzw. pieców kopciuchów, w których niejednokrotnie ludzie spalali wszystko, co się da. Dzięki sukcesywnym modernizacjom kotłowni na masową skalę możliwa staje się stopniowa redukcja zjawiska smogu. Zdecydowanie przyczynia się to do wzrastającej popularności kotłów na gaz. Podsumowując powyższe zalety, dla większości osób decydujących się na kocioł gazowy największym atutem jest komfort użytkowania. Na kupowanie, składowanie oraz codzienne dokładanie do pieca na węgiel poświęca się mnóstwo czasu. W przypadku posiadania kotła na gaz, o wszystkich tych czynnościach można zapomnieć. Więcej informacji na stronie instalatorsanitarny.com.pl

Dlaczego tak wiele osób wybiera kocioł na paliwo stałe

Zazwyczaj jeśli do budynku nie została doprowadzona instalacja gazowa nie pozostaje nic innego jak montaż kotła na paliwo stałe. Już wiele lat temu inwestycja w kocioł na olej opałowy przestała się w sumie opłacać. Zasilanie instalacji grzewczej ciepłem pochodzącym z węgla jest (choć w obecnej sytuacji raczej było) najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do drewna czy brykietu, węgiel pali się bardzo długo oraz wytwarza podczas spalania bardzo duże ilości energii cieplnej. Pozostawia przy tym stosunkowo niewielkie ilości popiołu. W ostatnich latach na popularności mocno zyskały również pellety drzewne. Uzyskanie paliwa stałego o znormalizowanej wielkości ziaren umożliwiło stworzenie automatycznych procesów jego podawania do komory spalania. Kotły na pellet drzewny wymagają dużo mniej obsługi niż inne kotły na paliwa stałe. Komorę zasypową uzupełnia się zazwyczaj raz na dwa dni. Urządzenie samodzielnie dozuje paliwo w zależności od zapotrzebowania. Kotły na pellet można również programować tak, że poprzez automatyczne regulowanie ilości paliwa oraz tlenu urządzenie samodzielnie dostosowuje swoją pracę do zadanej na domowych sterowniku temperatury.

Zastanawiając się nad powyższymi dylematami chyba należy stwierdzić, że obecnie trudno jest jednoznacznie określić jakie rozwiązanie jest najlepsze – węgiel toruń czy gaz ziemny. Wybór dodatkowo utrudnia aktualna trudna sytuacja na światowych rynkach surowców energetycznych. Wielu inwestorów jest zdania, że dobrze jest, gdy w domu są zainstalowane dwa źródła ogrzewania – zarówno na paliwo stałe jak i na gaz. Dzięki temu, można sposób ogrzewania dopasować do aktualnej sytuacji cenowej.