9 września 2022 Autor adminx 0

Siedem zadziwiających faktów o ukrytych skarbach świata

Kanał Sueski, znany również jako Kanał Sueski lub Czerwony, to szlak morski pomiędzy Morzem Śródziemnym a Morzem Czerwonym. Jego nazwa pochodzi od czerwonawego odcienia, którego nabiera w godzinach wieczornych, ponieważ czerwone złoża piasku w okolicznych obszarach odbijają światło słoneczne. Znajduje się równolegle i na północ od Zatoki Sueskiej i rozciąga się między południowym krańcem Półwyspu Synaj a wschodnim wybrzeżem Egiptu, łącząc się z Morzem Śródziemnym zarówno na północy, jak i na południu. Kanał ma pływy monsunowe, a w miesiącach letnich silny prąd przybrzeżny sprawia, że żegluga przybrzeżna jest bardzo trudna. Kanał żegluje od czasów starożytnych, jako droga dla handlu, podróży i strategii wojskowej.

Kolej Transsyberyjska

Kolej Transsyberyjska, znana również jako Transsyberyjska, to linia kolejowa biegnąca z Moskwy (ówczesnej stolicy Rosji) do pacyficznego portu Władywostok – odległość 7000 kilometrów. Kiedy została zbudowana w XIX wieku, była najdłuższą koleją na świecie. Kolej działa do dziś, choć nie w sposób ciągły, ze względu na duże odległości i trudne warunki panujące na dalekim wschodzie Rosji. Kolej Transsyberyjska jest najdłuższą trasą kolejową na świecie, ale jest też jedną z najbardziej zdradliwych, z wieloma śmiertelnymi osuwiskami, lawinami i innymi katastrofami naturalnymi.

Kolej została otwarta w 1891 roku i początkowo była wykorzystywana jako sposób na eksport rosyjskich towarów do krajów zachodnich. Jednak po I wojnie światowej i rewolucji bolszewickiej (1917), kolej stała się idealnym sposobem na transport radzieckich żołnierzy i sprzętu wojskowego na daleki wschód. Trasa kolejowa zapewniała również najłatwiejszy sposób transportu surowców i żywności z krajów europejskich do Związku Radzieckiego.

Taj Mahal

Tadż Mahal to jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych budowli na świecie. Znajduje się w mieście Agra w stanie Uttar Pradesh w Indiach i jest właściwie kompleksem budynków – grobowca, meczetu, mauzoleum i ogrodu. Kompleks został zbudowany przez cesarza Shah Jahana, który był cesarzem Imperium Mughal w Indiach, jako miejsce kultu dla jego żony Mumtaz Mahal. Tadż Mahal jest powszechnie uważany za jedną z najpiękniejszych budowli na świecie i często jest określany jako ósmy cud świata.

Budowa Tadż Mahal rozpoczęła się w 1631 roku i zakończyła siedem lat później. Ukończenie budowy kompleksu zajęło około 22 lat, wykorzystując głównie biały marmur z pobliskich okolic. Kompleks składa się z kilku budynków, które połączone są dużym dziedzińcem. Jedną z najpopularniejszych legend o Taj Mahal jest ta, że cesarz Imperium Mughal został pochowany obok swojej ukochanej żony.

Venice’s Lagoons

Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc do odwiedzenia na naszej planecie jest Wenecja, włoskie miasto położone na lagunie o tej samej nazwie. Przez większość swojej historii Wenecja była niezależnym miastem-państwem i była głównym centrum handlowym na Morzu Śródziemnym. Ze względu na swoje strategiczne położenie, miasto było wielokrotnie atakowane przez różnych wrogów, w tym Imperium Osmańskie i armię Napoleona. Jednak z czasem Wenecja zdołała przetrwać, dzięki swojemu strategicznemu położeniu i umiejętności twórczego dostosowania się do zmieniających się okoliczności.

Miasto jest znane ze swoich kanałów, które zostały zbudowane w czasach, gdy korzystanie z jednostek wodnych nie było powszechne. Wenecja posiada kilka dużych, stworzonych przez człowieka kanałów, które są połączone z kilkoma mniejszymi kanałami. Wiele z kanałów jest połączonych mostami i ma domy zbudowane na ich brzegach. Najbardziej znanym z kanałów jest Wielki Kanał, który biegnie przez miasto od północnej części miasta do południowej. Miasto było kiedyś otoczone morzem, ale w XVIII wieku potężne podniesienie poziomu morza zanurzyło miasto w lagunie.

Morze Śródziemne

Morze Śródziemne jest jednym z najbardziej urzekających miejsc na świecie i jest zdumiewającym źródłem bioróżnorodności. Obszar ten słynie z bioróżnorodności i niesamowitej liczby rzadkich gatunków, w tym kałamarnicy olbrzymiej, najmniejszej z ryb świata, oraz niebieskiej gąbki butelkowej, jednej z najbardziej niezwykłych gąbek na naszej planecie. Morze Śródziemne jest tak duże, że czasami określa się je jako drugi ocean świata. Podczas gdy Ocean Atlantycki jest słony, Morze Śródziemne jest stosunkowo świeże z powodu niezamknięcia się Oceanu Atlantyckiego. W rezultacie, Morze Śródziemne zawiera dużą liczbę jezior, rzek i strumieni. Morze Śródziemne było kiedyś znacznie większe niż obecnie, ale od tysięcy lat kurczy się z powodu spływania rzek do oceanu.

Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński został zbudowany w celu ochrony narodu chińskiego przed inwazją. Został również zbudowany, aby utrzymać Chińczyków w środku, aby mieli wystarczająco dużo jedzenia, aby przetrwać. Mur został zbudowany w kilku dużych sekcjach, które są często nazywane „nogami”. Rozciąga się od wschodniego wybrzeża Chin do pustyni Gobi i jest największą strukturą stworzoną przez człowieka na świecie. Mur wykonany jest z różnych materiałów, w tym luźnego brudu, błota, dużych kamieni i betonu. Nie jest jasne, jakie materiały zostały użyte do budowy murów, ponieważ zachowały się one w tak dobrym stanie.Budowa muru nie jest dobrze udokumentowana i nie wiadomo dokładnie, kiedy mur powstał. Powszechnie uważa się jednak, że mur został zbudowany w celu ochrony Chińczyków przed Hunami, starożytnym plemieniem, które najechało Chiny około II wieku.

Taj Mahal

Tadż Mahal jest jednym z najpiękniejszych budynków na świecie, a także jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej imponujących budynków na świecie. Jest to mauzoleum w Agrze w Indiach, a mauzoleum zostało zbudowane przez cesarza Mughal Shah Jahan jako miejsce kultu dla jego żony, Mumtaz Mahal. Tadż Mahal jest powszechnie uważany za jeden z najpiękniejszych budynków na świecie, a także jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na świecie.Mauzoleum zostało zbudowane w całości z białego marmuru. Podczas gdy Taj Mahal był uważany za jeden z najbardziej imponujących budynków na świecie, gdy został zbudowany, od tego czasu popadł w ruinę i został poważnie uszkodzony. Budynek, który jest zbudowany na platformie, jest mocno zniszczony. Centralna kopuła, która wykonana jest z żółtego piaskowca, wpadła do basenu, który otacza mauzoleum. Obecnie budynek jest odrestaurowywany i planuje się, że Taj Mahal zostanie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Venice’s Lagoons

Laguna Wenecka jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na naszej planecie. Jest to jedna z największych lagun na świecie, a znajduje się w Wenecji we Włoszech. Laguna jest domem dla wielu unikalnych i rzadkich gatunków, w tym krytycznie zagrożonej niebieskiej gąbki butelkowej i kałamarnicy olbrzymiej. Laguna Wenecka jest obszarem chronionym, więc jest również domem dla wielu rzadkich gatunków. Laguna była kiedyś połączona z Morzem Adriatyckim, ale przez długi czas była od niego odizolowana. Laguna była odizolowana od morza przez kilka tysięcy lat i nie wiadomo, jak powstała.Woda w Lagunie Weneckiej jest bardzo głęboka, o maksymalnej głębokości 26 metrów (85 stóp), a woda jest silnie zanieczyszczona. Jednak woda w lagunie jest bardzo czysta i przejrzysta, co czyni ją idealnym miejscem do odwiedzenia. Miasto Wenecja obecnie tonie i uważa się, że miasto w końcu zatonie pod wodą w Lagunie Weneckiej.

Morze Śródziemne

Morze Śródziemne to duży zbiornik wodny, położony w środku Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Jest to trzecie co do wielkości morze na świecie, po Oceanie Atlantyckim i Oceanie Spokojnym. Morze Śródziemne jest połączone z Morzem Czarnym przez Cieśninę Gibraltarską, a także łączy się z Oceanem Atlantyckim przez cieśniny Mesyńską i Sycylijską.