Skarb Solidarności: lekcje dla Europy

„Skarb Solidarności: lekcje dla Europy” – pod tym hasłem Centrum Myśli Jana Pawła II miało przyjemność realizować międzynarodową konferencję w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli.

read more

HISTORIA JEDNEJ FOTOGRAFII (odc.4): JERZY KOŚNIK

„Czy lubisz „Solidarność”? Festiwal w Cannes, maj 1981 r. „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy zdobywa główną nagrodę – Złotą Palmę. Popularność zyskuje dzięki aktualności i próbie opowiedzenia wydarzeń z sierpnia ’80. Filmowe postaci i opisywane historie mają swoje odpowiedniki w rzeczywistości. Obok aktorów, takich jak: Krystyna Janda, Marian Opania czy Jerzy Radziwiłowicz, w filmie pojawią się: […]

read more

HISTORIA JEDNEJ FOTOGRAFII (odc.3): Chris Niedenthal

„Student z Łodzi”. 18-go lutego 1981 roku w Łodzi zakończył się najdłuższy strajk okupacyjny studentów w Europie. Uczestniczyło w nim ok. 10 000 osób. Po 29. dniach negocjacji udało się zarejestrować pierwsze Niezależne Zrzeszenie Studentów. Akcja „Solidarnego czekania”, rozpoczęta na początku stycznia, polegała na okupowaniu budynku wydziałów Uniweu Łódzkiego po zakończeniu zajęć…

read more

HISTORIA JEDNEJ FOTOGRAFII (odc.2): Cezary Sokołowski

Nagroda dla wszytskich.

read more

HISTORIA JEDNEJ FOTOGRAFII (odc.1): Jakub Szymczuk

Solidarność na Ukrainie. W przeddzień pierwszej rocznicy „Czarnego czwartku”  na Ukrainie, prezentujemy pierwszy odcinek programu „Historia jednej fotografii”. Tematem cyklu jest „Solidarność”. 

read more

skan

Zmarł Jerzy Wieteszka

Dziś dotarła do nas niezwykle smutna wiadomość: po długiej chorobie zmarł Jerzy Wieteszka, fotograf „Solidarności”. Wystąpił on w spocie otwierającym nasz projekt.

read more

Co działo się W Waszyngtonie

Niedawno mieliśmy przyjemność zaprezentować nagranie z konferencji “Miłość i przebaczenie w rządzeniu”, która odbyła się 14 listopada w Waszyngtonie. Delegacja, w której wzięło udział dwóch przedstawicieli Centrum Myśli Jana Pawła II – dr Michał Łuczewski zastępca Dyrektora Centrum oraz dr Monika Gabriela Bartoszewicz koordynator projektu „Skarb Solidarności” – trwała tydzień i była pełna fascynujących spotkań. […]

read more

“Embodying Love and Forgiveness in Society’s Political Processes” (film)

Zachęcamy do zapoznania się z konferencją “Embodying Love and Forgiveness in Society’s Political Processes”, która odbyła się 14 listopada na Georgetown University w Waszyngtonie.

read more

Sympozjum „Miłość i przebaczenie w rządzeniu” (Georgetown University, Washington)

W dniach 13-14 listopada na Georgetown University w Waszyngtonie (USA) odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum “Love and Forgiveness in Governance” (Miłość i przebaczenie w rządzeniu) współorganizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach projektu Skarb Solidarności. 

read more

„Strażnik Pamięci” – konkurs tygodnika „Do Rzeczy”

Centrum Myśli Jana Pawła II zostało finalistą konkursu „Strażnik Pamięci” tygodnika „Do Rzeczy” w kategorii INSTYTUCJA. W tej kategorii  nagroda przyznawana jest muzeom, stowarzyszeniom, fundacjom, lub organizacjom, które podjęły nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. Finalistów wyłoniła Kapituła Strażnika Pamięci spośród propozycji nadesłanych przez czytelników. 

read more

next posts